(برای سفری به نام ازدواج)

   ازدواج و انتخاب همسر یکی از مسائل مهم و از انتخاب های کلیدی زندگی انسان است. البته قبل از انتخاب یک همسر مناسب آنچه اهمیت پیدا می کند، همسر مناسب شدن است. ازدواج را می توان به سفری تشبیه کرد که نیاز به توشه و ملزومات خود دارد. توشه ای از ویژگی هایی که برای یک رابطه ی زوجی مورد نیاز است.

       ازدواج را می توان از نظری به یک سفر تشبیه کرد. سفری به یک دنیای متفاوت با شرایط متفاوت و مسائل خاص خودش. فرد با ازدواج از من به ما می رسد و در این مسیر با دشواری هایی روبروست. البته این تحول در نگاه به مسائل و زندگی است نه لزوما کنار گذاشتن فردیت افراد.

زیرا به هر حال، هرفردی حتی پس از ازدواج نیز باید رشد درونی و فردی را ادامه دهد. البته هویت رابطه ای “ما” تضادی با این فردیت ندارد.

پس چنین حرکت  و تغییری شرایط خودش را می خواهد و آمادگی ذهنی خوش را می طلبد

افراد معیارهای مختلفی برای همسر آینده خود در نظر دارند. از ظاهر و شخصیت گرفته تا پایگاه اجتماعی  ومسائل اقتصادی. همیشه داشتن همسری کامل و مناسب برای آنها یک حق و مطالبه جدی است.

البته از جهتی داشتن همسری مناسب و ایده ال حق هر فردی است که داوطلب ازدواج است و کسی هم نمی تواند این حق را از انسان سلب کند.

پس گام اول ازدواج، خودآگاهی و حرکت در مسیر رشد شخصی برای رسیدن به پختگی رواننشاختی و آمادگی برای ازدواج نیاز به بررسی ویژگی ها و آگاهی از رفتارها داریم و باید سعی کنیم مولفه های یک همسر مناسب را کسب کنیم.

اینکه بیان شد ازدواج نیاز به توشه ی روانشناختی دارد به این معناست که مهارت ها و توانمندی هایی برای حرکت در این مسیر نیاز است، مهار ت هایی نظیر درک همدلانه، تاب اوری و حل مساله که در تشکیل زندگی خود را بیش از پیش نمایان می کنند در صورتی که در زندگی فردی پیش از ازوداج، شاید بدین سان اثرگذار نبوده اند و لااقل عدم مهارت در این زمینه ها، عرصه بروز و ظهور نداشته است.

دکتر حاج خدادادی

دکترای مشاوره و مدرس دانشگاه

مرکز مشاوره مهدیه اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید