به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، آیت الله احمد مبلغی در دومین نشست تخصصی علمی پانزدهمین اجلاس بین المللی پیرغلامان و خادمان حسینی با موضوع ادیان آسمانی با تشکر از استان اصفهان برای برگزاری این نشست گفت: یکی از ویژگی های انقلاب امام حسین(علیه السلام) این است که این انقلاب فرازمانی، فرامکانی، فرادینی و فراملیتی است.
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انقلاب امام حسین(علیه السلام) اگرچه در زمان و مکان خاصی به وقوع پیوست اما انعکاس فرازمانی و فرامکانی داشت، اظهار کرد: هرچه زمان به پیش می رود این انقلاب پیام و معنای خود را به صورت گسترده در بستر زمان خلق می کند و هیچ انقلابی به اندازه انقلاب حسینی(علیه السلام) محل توجه نبوده است.
وی افزود: این انقلاب به آزادگی انسان توجه داشته و افسردگی و توقف نمیشناسد و کهنگی نداشته و در برابر ظلم سازش ناپذیر و بدون محافظه کاری است.
حجت الاسلام و المسلمین حبیب رضا ارزانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان نیز در این جلسه با خیر مقدم و تشکر از حضور تمام مادحان و خادمان حسینی(علیه السلام) برای حضور در این جلسه گفت: تنها راه نجات بشریت تمسک به خاندان آل الله(علیهم السلام) و تمسک به قرآن است.
دبیر کمیته علمی فرهنگی پانزدهمین اجلاس بین المللی پیرغلامان و خادمان حسینی(علیه السلام) با اشاره به عظمت امام حسین(علیه السلام) ظهار کرد: امام حسین(علیه السلام) ایمان فعال و توام با عمل و اخلاص داشتند و ما نیز اکنون اگر بخواهیم در مسیر انسانیت، نجات و سعادت گام برداریم باید در مسیر امام حسین(علیه السلام) حرکت کنیم و روش آن نیز گفتگو است.
حجت الاسلام ارزانی در ادامه با اشاره به صفاخانه اصفهان خاطرنشان کرد: مدل صفاخانه که در گذشته در اصفهان بوده برای امروز نیز راهگشاست و از این نظر دبیرخانه ادیان توحیدی ٧ سال قبل در اصفهان راه اندازی شد تا راه گفتگو بین ادیان باز باشد.
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین نبیل الحلباوی از علمای کشور سوریه در ارتباط با انقلاب حسینی(علیه السلام) گفت: انسان محتاج و نیازمند به دین است و دین مداری نیاز به هادی دارد و انقلاب حسینی(علیه السلام) از برجسته ترین و شفاف ترین نقش های هدایت دینی را دارد.
استاد کشیش لولو گونو بوتومبه از کشور آلمان نیز در این جلسه با بیان اینکه در کلیساهای مختلف فعالیت داشتم، تصریح کرد: ما باید امام حسین(علیه السلام) را از سر زبان ها به اعماق قلوبمان منتقل کنیم و باید از خودمان بپرسیم ایشان چه کاری برای ما انجام دادند. امام حسین(علیه السلام) نوری برای تمام انسان هایی است که به خدای یگانه اعتقاد دارند و همه می توانند این نور را برای خود داشته باشند.
استاد راشد الراشد از علمای کشور بحرین با بیان تحلیلی بر قیام امام حسین(علیه السلام) اظهار کرد: امویان بعد از مبعث پیامبر اکرم(صل الله علیه و آله و سلم)  به مقابله با دین اسلام پرداختند اما پس از مدتی که به نتیجه نرسیدند تلاش کردند ماهیت دین را به عنوان یک هویت و عقیده تغییر ماهیت دین دهند.
وی افزود: امام حسین(علیه السلام) با انقلاب خود این توطئه را خنثی کرده و در برابر مسخ ماهیت دین ایستادند.
استاد جوزف هاشم از علمای کشور لبنان نیز در این جلسه با بیان اینکه اگر امام حسین(علیه السلام) نبود انسانیت نبود، خاطرنشان کرد: انقلاب حسینی(علیه السلام) به انقلاب های معاصر معنی انسانی جدید بخشید و ما در این زمان چاره ای جز مراجعه به امام حسین(علیه السلام) نداریم.
خاطرنشان می شود، دومین نشست تخصصی علمی پانزدهمین اجلاس بین المللی پیرغلامان و خادمان حسینی با موضوع ادیان آسمانی ۲۳ شهریور ماه در مجتع خیریع مهدیه واقع در خیابان رباط اصفهان برگزار شد.

                                                                                                                                                                                                                         مجتمع مهدیه اصفهان